KLUBTURNERINGER

KLUB-
TURNERINGER

Turneringer og mesterskaber

Vær med i konkurrencerne

Som medlem i SRG har du adgang til en række turneringer i Silkeborg Ry Golfklub, som arrangeres af klubbens frivillige. Den fornemmeste er naturligvis klubmesterskaberne sidst på sæsonen, men herudover arrangeres også en række både nye og traditionsrige turneringer, hvor fokus i højere grad er på det sociale og de fælles golfoplevelser. En række gode sponsorer bidrager med flotte præmier, og derved også et konkurrence-element som gør det ekstra sjovt at deltage.

Er du ny i klubben, så er klubturneringerne en rigtig god måde at møde nye mennesker og skabe nye golfvenskaber. Via Regionsgolf er der også mulighed for at repræsentere klubben i dyster mod andre golfklubber, uden at det behøver foregå på elite niveau. Her kan de fleste spille med på holdet.

Hvis du er nysgerrig på et ophold i området omkring Silkeborg Ry Golfklub samt et mindre ophold for at nyde banerne kan du herunder finde mere information.

KLUBTURNERINGER

KLUBTURNERINGER 2018

Oversigt over samtlige klubturneringer og større srg-aktivitetskalender-2018.

Følgende klubturneringer arrangeres af turneringsudvalget:

Klubturneringer 2018
8. april Tefal-OBH Nordica Åbningsturnering by TOFT, Silkeborg
20. maj Backtee Pinseturnering, Silkeborg
27. maj Silkeborg-Ry’der Cup by SportsBackup, Ry
9. juni Jyske Bank Ægteparturnering, Silkeborg
11. august MiD Klubturnering by Made in Denmark, Silkeborg
22. september bConzept Klubmesterskab 27 huller, Silkeborg
23. september vConzept Klubmesterskab 18 huller finale, Ry
27. Oktober Whisky match, Silkeborg
9. december Piaf Champagne Cup, Ry

Klubturneringer arrangeres af de frivillige i Turneringsudvalget. Herudover findes der turneringer arrangeret af herre- og damekomitéen, seniorerne, sponsorudvalget osv.

Turneirngsudvalgets klubturneringer offentliggøres ved årets start i et af klubbens nyhedsbreve. Desuden findes der en oversigt her på hjemmesiden og der opsættes i løbet af sæsonen opslag i de to klubhuse om de kommende turneringer.

Tilmelding til turneringer sker altid via Golfbox, hvor du også kan læse mere om turneringernes indhold, matchform m.m. Turneringsgebyr – og greenfee for gæstespillere, der deltager i vore klubturneringer – skal betales samtidig med tilmeldingen, og der er derfor koblet en betalingsmulighed til turneringsmodulet i Golfbox.

Det betyder at du i forbindelse med tilmeldingen bliver bedt om at indtaste dine kortoplysninger, hvorefter der sker overførsel af beløbet til klubbens turneringskonto. I særlige tilfælde kan beløbet efter aftale med turneringslederen indbetales via din netbank til turneringsudvalgets konto 7170-1835481 eller betales kontant.

Hvis du har tilmeldt dig en turnering og bliver forhindret i at deltage, skal du kontakte turneringslederen, som kan foranledige tilbageførsel af beløbet til din bankkonto, hvis afbud er meddelt inden tilmeldingsfristens udløb. Se pkt. 4 i de generelle turneringsbetingelser.

KLUBMESTERSKABER

Klubmesterskaberne er klubbens fornemmeste turnering, som her i klubben bl.a. er vundet af senere professionelle golfspillere som Thomas Bjørn, Morten Backhausen og Morten Ørum Madsen. Men det betyder ikke, at klubmesterskaberne kun er for eliten. Tværtimod! Vi opfordrer alle til at være med og bidrage til at festligholde dagen(e) med dine golfvenner. Der er flotte præmier i flere forskellige alders-rækker, og vinderne bliver dem der over weekenden bedst kan mestre de 45 golfhuller i Ry og Silkeborg.

Turneringsform
Alle spiller fra scratch, uanset hvilken række man spiller i.

Alle herrer spiller fra gul/herre tee og alle damer spiller fra rød/dame tee.

Lørdag: Alle spiller 27 huller i Silkeborg, hvorefter der vil være et cut i de enkelte rækker.
Søndag: 18 huller finale i Ry, hvor der spilles ud i rækkeorden (dog damer og herre for sig).

Der er således ikke en speciel eliterække, men den enkelte stiller op i den række der passer til alderen.
Alle bør spille på samme vilkår, hvorfor der kun kan gives tilladelse til at køre rundt efter særlig dispensation.

Der skal som minimum være fire deltagere i en række før der kan kåres en klubmester i rækken.
Hvis to eller flere spillere ender med samme score vil der skulle spilles sudden death.
Aldersgrænser for de enkelte rækker følger DGU retningslinjer.

KLUBMESTRE

Klubmestrene 2017.

År Spiller Gruppe
2017 Alexander Nyehuus Hulspil Herrer
2017 ikke afholdt Hulspil Damer
2017 Heidi Simonsen +23 Overall Winner Damer
2017 Anders Emil Ejlersen -7 Overall Winner Herrer
2017 Anders Emil Ejlersen -7 Drenge
2017 Julie Resen Holm +4 Piger
2017 Nikolaj Simonsen +4 Herrer
2017 Heidi Simonsen +23 Midage Damer
2017 Morten Braas Larsen +2 Midage Herrer
2017 Peter Nedergaard +19 Old Boys
2017 Michael Frisch +32 Veteraner
2016 Alexander Nyehuus Herrer hulspil
2016 Ikke afholdt Elite damer hulspil
2016 Oliver Hundebøll Jørgensen Elite herrer slagspil
2016 Ikke afholdt Elite damer
2016 Julie Resen Holm Junior piger slagspil
2016 Nicklas Sejthen Junior drenge slagspil
2016 Heidi Simonsen Mid age damer slagspil
2016 Dan Nørgaard Mid age herrer slagspil
2016 Rikke Brockstedt-Rasmussen Old Girls slagspil
2016 Jens Sejer Klein Old Boys slagspil
2016 Ikke afholdt Veteran damer
2016 Ikke afholdt Veteran herrer
2015 Ikke afholdt Damer hulspil
2015 Oliver Hundebøll Jørgensen Herrer hulspil
2015 Ikke afholdt Elite damer slagspil
2015 Oliver Hundebøll Jørgensen Elite herrer slagspil
2015 Ikke afholdt Junior piger slagspil
2015 Shaun Van Wonterghem Junior drenge slagspil
2015 Heidi Hansen Midage damer slagspil
2015 Kim Olesen Midage herrer slagspil
2015 Connie Dyrlund Old Girls slagspil
2015 Lars Graven Nielsen Old Boys slagspil
2015 Ikke afholdt Veteran damer slagspil
2015 Bjarne Jensen Veteran herrer slagspil
2014 Camilla Bofill Damer hulspil
2014 Kristian Rønn Skorsteengaard Herrer hulspil
2014 Camilla Bofill Elite damer slagspil
2014 Michael K. Nielsen Elite herrer slagspil
2014 Ikke afholdt Junior piger slagspil
2014 Oliver Hundebøll Jørgensen Junior drenge slagspil
2014 Heidi Dalkjær Simonsen Midage damer slagspil
2014 Dan Nørgaard Midage herrer slagspil
2014 Connie Dyrlund Old girls slagspil
2014 Jens Sejer Klein Old boys slagspil
2014 Ikke afholdt Veteran damer slagspil
2014 Ib Brøndum Petersen Veteran herrer slagspil
2013 Camilla Bofill Elite damer slagspil
2013 Michael K. Nielsen Elite herrer slagspil
2013 Ikke afholdt Junior piger slagspil
2013 Oliver Hundebøll Jørgensen Junior drenge slagspil
2013 Ikke afholdt Midage damer slagspil
2013 Anders Zacho Midage herrer slagspil
2013 Connie Dyrlund Old girls slagspil
2013 Jens Gram-Hansen Old boys slagspil
2013 Irma Jensen Veteran damer slagspil
2013 Bjarne Jensen Veteran herrer slagspil
2012 Camilla Bofill Elite damer slagspil
2012 Michael Kærgaard Nielsen Elite herrer slagspil
2012 Martin Frederiksen Junior drenge slagspil
2012 Ikke afholdt Junior piger slagspil
2012 Anders Zacho Midage herrer slagspil
2012 Ikke afholdt Midage damer slagspil
2012 Jens Sejer Klein Old Boys slagsspil
2012 Ikke afholdt Old girls slagspil
2012 Bjarne Jensen Veteran herrer slagspil
2012 Ikke afholdt Veteran damer slagspil
2012 Morten Storgaard Mortensen Elite herrer hulspil
2012 Ikke afholdt Elite damer hulspil
2011 Cecilie Bofill Elite damer slagspil
2011 Michael Kærgaard Nielsen Elite herrer slagspil
2011 Thomas Frederiksen Junior drenge slagspil
2011 Ikke afholdt Junior piger slagspil
2011 Christian Bisgaard Midage herrer slagspil
2011 Ikke afholdt Midage damer slagspil
2011 Ib Brøndum Petersen Old boys slagspil
2011 Ikke afholdt Old girls slagspil
2011 Bjarne Jensen Veteran herrer slagspil
2011 Ikke afholdt Veteran damer slagspil
2011 Nicolai Ladefoged Elite herrer hulspil
2011 Ikke afholdt Elite damer hulspil
2010 Camilla Bofill Junior piger slagspil
2010 Alexander Nyehuus Junior drenge slagspil
2010 Michael K. Nielsen Elite herrer slagspil
2010 Ikke afholdt Elite damer slagspil
2010 Anders Rune Mossin Midage herrer slagspil
2010 Ikke afholdt Midage damer slagspil
2010 Ib Brøndum Petersen Old Boys slagspil
2010 Ikke afholdt Old Girls slagspil
2010 Knud Erik Verner Veteran herrer slagspil
2010 Ikke afholdt Veteran damer slagspil
2010 Benjamin Appleyard Elite herrer hulspil
2010 Ikke afholdt Elite damer hulspil
2009 Cecilie Bofill Junior piger slagspil
2009 Andreas Bofill Junior drenge slagspil
2009 Camilla Hallstein Elite Damer slagspil
2009 Morten Ørum Madsen Elite Herrer slagspil
2009 Jan Bisgaard Mid-Age Herrer slagspil
2009 Ikke afholdt Mid-Age Damer slagspil
2009 Connie Dyrlund Old Girls slagspil
2009 Karl Poulsen Old Boys slagspil
2009 Irma Jensen Veteran Damer slagspil
2009 Knud Erik Verner Veteran Herrer slagspil
2009 Michael K. Nielsen Elite Herrer hulspil
2008 Cecilie Bofill Junior piger slagspil
2008 Simon Mikkelsen Junior drenge slagspil
2008 Camilla Hallstein Damer slagspil
2008 Morten Ørum Madsen Herrer slagspil
2008 Anders Rune Mossin Mid-age herrer slagspil
2008 Connie Dyrlund Old Girls slagspil
2008 Erik Bundgaard Old Boys slagspil
2008 Irma Jensen Veteran damer slagspil
2008 Knud Erik Verner Veteran herrer slagspil
2008 Morten Storgaard Mortensen Hulspilsmester Herrer
2007 Connie Dyrlund Old Girls (36 huller)
2007 Martin Steinke Old Boys (36 huller)
2007 Thomas Korsgaard Schmidt Midage Herrer (54 huller)
2007 Rikke Brochstedt Damer (54 huller)
2007 Mads Justesen Herrer (54 huller)
2007 Mathias Vestergaard Drenge (54 huller)
2007 Knud Erik Verner Veteran Herrer (36 huller)
2007 Rikke Brochstedt Slagspilsmester Damer
2007 Mathias Vestergaard Slagspilsmester Herrer
2007 Anders Askman Hulspilsmester Herrer
2006 Connie Dyrlund Old Girls
2006 Poul Steffensen Old Boys
2006 Karin Søndergaard Midage Damer
2006 Jan Kyed Søndergaard Midage Herrer
2006 Danielle Sveinbjørnsson Damer
2006 Michael K. Nielsen Herrer
2006 Carina Nyehuus Piger
2006 Morten Ørum Madsen Drenge
2006 Rasmus Baun Mortensen Hulspil Herrer
2005 Kurt Grey Schuster Old Boys
2005 Jesper Skov Pedersen Herrer
2005 Morten Ørum Madsen Drenge
2005 Henrik Magnussen Midage Herrer
2005 Rikke Træholt Pedersen Piger
2005 Connie Dyrlund Midage Damer
2005 Trine Baun Mortensen Damer
2005 Lene Snedevind Nielsen Old Girls
2005 Michael K. Nielsen Hulspil Herrer
2005 Trine Baun Mortensen Hulspil Damer
2004 Knud Erik Verner Old Boys
2004 Preben Rasmussen Herrer
2004 Rasmus Baun Mortensen Drenge
2004 Henrik Nyehuus Midage Herrer
2004 – ikke afholdt Piger
2004 Connie Dyrlund Midage Damer
2004 Anne Lykke Sørensen Damer
2004 Lene Snedevind Nielsen Old Girls
2004 Michael K. Nielsen Hulspil Herrer
2004 Maria Brinch Therkelsen Hulspil Damer
2003 Kurt Grey Schuster Old Boys
2003 Jesper Skov Pedersen Herrer
2003 Morten Ørum Madsen Drenge
2003 Henrik Nyehuus Midage Herrer
2003 Trine Baun Mortensen Piger
2003 Connie Dyrlund Midage Damer
2003 Anne Lykke Sørensen Damer
2003 Hanne Bjørn Old Girls
2002 Hans O. Nielsen Old Boys
2002 Thomas Morsbøl Midage Herrer
2002 Jens Kristian Busted Herrer
2002 Rasmus Nielsen Drenge
2002 Hanne Bjørn Old Girls
2002 Connie Dyrlund Midage Damer
2002 Anne Lykke Sørensen Damer
2002 Trine Baun Mortensen Piger
2001 John W. Schmidt Old Boys
2001 Jan Kyed Søndergaard Midage Herrer
2001 Jens Kristian Busted Herrer
2001 Rasmus Nielsen Drenge
2001 Hanne Bjørn Old Girls
2001 Lene Snedevind Nielsen Midage Damer
2001 Anne Lykke Sørensen Damer
2001 Trine Baun Mortensen Piger
2000 Knud Erik Verner Old Boys
2000 Jan Kyed Søndergaard Midage Herrer
2000 Jens Kristian Busted Herrer
2000 Rasmus Nielsen Drenge
2000 Hanne Bjørn Old Girls
2000 Karin Søndergaard Midage Damer
2000 Pia Kjelstrøm Damer
1999 Bent Fl. Andersen Old Boys
1999 Jan Kyed Søndergaard Midage Herrer
1999 Jacob Bisballe Herrer
1999 Thomas Klostergaard Drenge
1999 Hanne Bjørn Old Girls
1999 Lene Snedevind Nielsen Midage Damer
1999 Mette Randbæk Damer
1998 Bent Andersen Old Boys
1998 Asger Andersen Herrer
1998 Thomas Klostergaard Drenge
1998 Hanne Bjørn Old Girls
1998 Pia Kjelstrøm Damer
1997 John W. Schmidt Old Boys
1997 Henrik Magnussen Herrer
1997 Jens Kristian Busted Drenge
1997 Hanne Bjørn Old Girls
1997 Lene Snedevind Nielsen Damer
1996 John Høegh Old Boys
1996 Thomas Morsbøl Herrer
1996 Asger Andersen Drenge
1996 Hanne Bjørn Old Girls
1996 Pia Kjelstrøm Damer
1995 Finn Hjorth Old Boys
1995 Christian Rosenstand Herrer
1995 Jacob Bisballe Drenge
1995 Hanne Bjørn Old Girls
1995 Pia Kjelstrøm Damer
1994 Robert Davidson Old Boys
1994 Christian Rosenstand Herrer
1994 Jacob Bisballe Drenge
1994 Birthe Gehlert Old Girls
1994 Pia Kjelstrøm Damer
1993 John W. Schmidt Old Boys
1993 Christian Rosenstand Herrer
1993 Claus Bisgaard Jensen Drenge
1993 Tove Hesel Old Girls
1993 Signe Thorsøe Damer
1992 Bent Lyndorff Old Boys
1992 Morten Backhausen Herrer
1992 Mikkel Kruse Drenge
1992 Tove Hesel Old Girls
1992 Ruth Houmøller Damer
1991 Knud Moth Pedersen Old Boys
1991 Thomas Knudsen Herrer
1991 Mikkel Kruse Drenge
1991 Tove Hesel Old Girls
1991 Birgitte Knudsen Damer
1991 Pia Kjelstrøm Piger
1990 Bent Lyndorff Old Boys
1990 Thomas Morsbøl Herrer
1990 Thomas Knudsen Drenge
1990 Tove Hesel Old Girls
1990 Rikke Brockstedt-Rasmussen Damer
1990 Signe Thorsøe Piger
1989 Børge Bach Old Boys
1989 Thomas Bjørn Herrer
1989 Jan Bisgaard Drenge
1989 Tove Hesel Old Girls
1989 Hanne Bjørn Damer
1989 Pia Kjelstrøm Piger
1988 Bent Lyndorff Old Boys
1988 Thomas Bjørn Herrer
1988 Jan Bisgaard Drenge
1988 Tove Hesel Old Girls
1988 Ruth Houmøller Damer
1988 Pia Kjelstrøm Piger
1987 Knud Moth Pedersen Old Boys
1987 Thomas Morsbøl Herrer
1987 Thomas Bjørn Drenge
1987 Tove Hesel Old Girls
1987 Merete Meiland Damer
1987 Rikke Smith Piger
1986 Knud Moth Pedersen Old Boys
1986 Søren Bjørn Herrer
1986 Thomas Bjørn Drenge
1986 Tove Hesel Old Girls
1986 Ikke afholdt Damer
1986 Birgitte Riise Knudsen Piger
1985 Knud Moth Pedersen Old Boys
1985 Henrik Simonsen Herrer
1985 Thomas Bjørn Drenge
1985 Tove Hesel Old Girls
1985 Merete Meiland Damer
1985 Lisbeth Moth Pedersen Piger
1984 Søren Kaae Old Boys
1984 Mogens Askman Herrer
1984 Henrik Magnussen Drenge
1984 Tove Hesel Old Girls
1984 Merete Meiland Damer
1984 Tina Houmøller Nielsen Piger
1983 Jens Nielsen Old Boys
1983 Søren Bjørn Herrer
1983 Søren Bjørn Drenge
1983 Tove Hesel Old Girls
1983 Merete Meiland Damer
1983 Tina Houmøller Nielsen Piger
1982 Ib Andersen Old Boys
1982 Jan Houmøller Nielsen Herrer
1982 Kristian Simonsen Drenge
1982 Ulla Andersen Old Girls
1982 Rikke Brockstedt-Rasmussen Damer
1982 Tina Houmøller Nielsen Piger
1981 Ib Andersen Old Boys
1981 Christian Pein Herrer
1981 Kristian Simonsen Drenge
1981 Tove Hesel Old Girls
1981 Merete Meiland Damer
1981 Tina Houmøller Nielsen Piger
1980 Jan Houmøller Nielsen Herrer
1980 Kristian Simonsen Drenge
1980 Kirsten Christensen Old Girls
1980 Merete Meiland Damer
1980 Tina Houmøller Nielsen Piger
1979 Christian Pein Herrer
1979 Niels Pein Drenge
1979 Ulla Andersen Old Girls
1979 Merete Meiland Damer
1979 Rikke Brockstedt-Rasmussen Piger
1978 Søren Kaae Old Boys
1978 Christian Pein Herrer
1978 Lars Kristiansen Drenge
1978 Ikke afholdt Old Girls
1978 Hanne Bjørn Damer
1978 Ikke afholdt Piger
1977 Peter Munck-Nielsen Old Boys
1977 Christian Pein Herrer
1977 Christian Pein Drenge
1977 Ikke afholdt Old Girls
1977 Birthe Gehlert Damer
1977 Ikke afholdt Piger
1976 Ib Andersen Old Boys
1976 Christian Pein Herrer
1976 Mogens Askman Drenge
1976 Ikke afholdt Old Girls
1976 Lene Holt Damer
1976 Sidse Pein Piger
1975 Lars Gram-Hansen Herrer
1975 Christian Pein Drenge
1975 Jette Brockstedt-Rasmussen Damer
1975 ? Piger

HALL OF FAME

Herunder liste over de medlemmer, der har vundet et eller flere klubmesterskaber i Silkeborg Golf Club (Silkeborg Ry Golfklub). Slagspil- og hulspilsmesterskaber vundet af samme person – samme år – tæller begge.

Navn Antal
Tove Hesel 12
Connie Dyrlund 11
Hanne Bjørn 11
Michael K. Nielsen 8
Pia Kjelstrøm 8
Christian Pein 7
Merete Meiland 7
Knud Erik Verner 6
Camilla Bofill 5
Jens Gram Hansen 5
Lene Snedevind Nielsen 5
Morten Ørum Madsen 5
Thomas Bjørn 5
Tina Houmøller Nielsen 5
Trine Baun Mortensen 5
Anne Lykke Sørensen 4
Bjarne Jensen 4
Jan Kyed Søndergaard 4
Jens Kristian Busted 4
Knud Moth Pedersen 4
Oliver Hundebøl 4
Thomas Morsbøl 4
Bent Lyndorff 3
Cecilie Bofill 3
Christian Rosenstand 3
Henrik Magnussen 3
Ib Andersen 3
Ib Brøndum Petersen 3
Irma Jensen 3
Jacob Bisballe 3
Jan Bisgaard 3
John W. Schmidt 3
Kristian Simonsen 3
Rasmus Nielsen 3
Rikke Brockstedt-Rasmussen 3
Søren Bjørn 3
Alexander Nyehuus 2
Anders Rune Mossin 2
Anders Zacho 2
Asger Andersen 2
Birthe Gehlert 2
Camilla Hallstein 2
Heidi Dalkjær Simonsen 2
Henrik Nyehuus 2
Jan Houmøller Nielsen 2
Jens Sejer Klein 2
Jesper Skov Pedersen 2
Karin Søndergaard 2
Kurt Grey Schuster 2
Mathias Vestergaard 2
Mikkel Kruse 2
Mogens Askman 2
Morten Storgaard Mortensen 2
Rasmus Baun Mortensen 2
Rikke Brochstedt 2
Ruth Houmøller 2
Signe Thorsøe 2
Søren Kaae 2
Thomas Klostergaard 2
Thomas Knudsen 2
Ulla Andersen 2
Anders Askman 1
Anders Emil Eilersen 1
Andreas Bofill 1
Benjamin Appleyard 1
Bent Andersen 1
Bent Fl. Andersen 1
Birgitte Knudsen 1
Birgitte Riise Knudsen 1
Børge Bach 1
Carina Nyehuus 1
Christian Bisgaard 1
Claus Bisgaard Jensen 1
Dan Nørgaard 1
Danielle Sveinbjørnsson 1
Erik Bundgaard 1
Finn Hjorth 1
Hans O. Nielsen 1
Heidi Hansen 1
Henrik Simonsen 1
Jens Nielsen 1
Jette Brockstedt-Rasmussen 1
John Høegh 1
Julie Resen Holm 1
Karl Poulsen 1
Kim Olesen 1
Kirsten Christensen 1
Kristian Rønn Skorstengaard 1
Lars Graven Nielsen 1
Lars Kristiansen 1
Lene Holt 1
Lisbeth Moth Pedersen 1
Mads Justesen 1
Maria Brinch Therkelsen 1
Martin Frederiksen 1
Martin Steinke 1
Mette Randbæk 1
Michael Frisch 1
Morten Backhausen 1
Morten Braas Larsen 1
Nicolai Ladefoged 1
Niels Pein 1
Nikolaj Simonsen 1
Peter Munck-Nielsen 1
Peter Nedergaard 1
Poul Steffensen 1
Preben Rasmussen 1
Rikke Smith 1
Rikke Træholt Pedersen 1
Robert Davidson 1
Shaun Van Wonterghem 1
Sidse Pein 1
Simon Mikkelsen 1
Thomas Frederiksen 1
Thomas Korsgaard Schmidt 1