TRACKMAN SIMULATOR I GOLFCENTERET

 In Nyheder, Træning

Fra oktober vil SRG medlemmer kunne spille endnu flere verdensklasse golfbaner i hjemmeklubben. OPDATERET 20/9.

Der er nemlig installeret to TrackMan simulatorer i vores nuværende Golfcenter. Golf simulatorerne er placeret i den vestlige del af centeret ud mod driving range. Med denne investering sikres næste udviklingstrin af træningsmulighederne i SRG.

Således vil medlemmer af SRG fra 1. oktober 2020 kunne spille simulator golf på baner i verdensklasse – her kan bl.a. nævnes Adare Manor (kommende Ryder cup bane), Royal Birkdale, St. Andrews, Royal Troon, Valderrama, samt mange andre baner – hvem ved, måske vi på et tidspunkt også kan spille Silkeborg Ry´s baner indendørs. Udover golfrunder vil man kunne træne på rangen med TrackMan eller spille forskellige spil som Capture the Flag, Closest to the pin mv.

Investeringen ses også som en forlængelse af golfsæsonen, hvor medlemmer kan nyde golfsporten året rundt med golfvennerne – uanset vind og vejr. Samtidigt kan klubbens PGA trænere også hæve både oplevelsen og kvaliteten af den indendørs vintertræning. I udgangspunktet er det således kun klubbens egne medlemmer og trænerteamet, som vil kunne nyde godt af indretningen. Investeringen finansieres af brugerbetaling, hvor man typisk lejer Trackman Simulator for 55 minutter ad gangen, som man bl.a. kender det fra flere indendørs golfcentre – bare billigere::

SIMULATOR SPIL /55 min./ – kr. 150,00

SIMULATOR SPIL /115 min./ – kr. 300,00

SIMULATOR SPIL /175 min./ – kr. 450,00

SIMULATOR SPIL /235 min./ – kr. 600,00

TrackMan er verdens klart mest avancerede simulator og range monitor. Virksomheden er Dansk og deres range monitorers benyttes ikke bare indenfor golf. Således bruges de både i baseball, tennis og fodbold, som feedback værktøj til bedre bevægelser mm. Ønsker man at vide mere om TrackMan eller simulatorerne kan man læse mere her: https://trackmangolf.com/products/simulator?gclid=EAIaIQobChMIsvC_ka3K6wIVyuJ3Ch1HewWREAAYASAAEgJUdfD_BwE

Ovenstående betyder at vores golfcenter vil være lukket for ombygning i perioden 4. september-1. oktober. Fitnesscenteret vil fortsat være åbent – vær dog opmærksom på at der kan forekomme en del byggerod i perioden.

Du kan finde flere informationer omkring booking, åbning her.