Golfklinikken Silkeborg udvider med Aktiv Krop v/ Maja Giver

 In Nyheder

Byd velkommen til fysioterapeut Maja Giver, som den 1. november flytter ind i behandlingslokaler og fitnesscenteret i Silkeborg Ry Golfklub.

Maja glæder sig til at blive en del af hverdagen i Silkeborg Ry Golfklub, hvor hun byder velkommen til klubbens medlemmer, andre golfspillere og mange ikke-golfspillere. Maja er selv golfspiller, uddannet fysioterapeut og har de seneste 4 år drevet Golffyssen ude i Himmelbjerget Golfklub. Sideløbende har hun suppleret med TPI certificering hos Titleist Performance Institute og flere kurser hos Golfklinik Danmark, som hun nu udvider samarbejder med ved åbningen af Aktiv Krop som en del af Golfklinikken Silkeborg. Golfklinikken udvider således sine aktiviteter i Silkeborg, hvor man fremadrettet vil kunne møde både Maja Giver (primært tirsdag, onsdag og torsdage) og Jakob Holst (primært mandage).

Der bliver således rig mulighed for at få behandling, deltage i holdtræning eller individuel træningsvejledning. Allerede fra uge 46 udbyder Maja følgende hold i Golffitness:

  • Tirsdage kl. 15:00 – 15:55
  • Onsdage kl. 10:00 – 10:55
  • Torsdage kl. 14:00 – 14:55

Da SRG medlemmer modtager 10% medlemsrabat hos Golfklinikken Silkeborg koster et efterårsforløb med 6 træningsgange hos Maja KUN 594 kr.

Tilmelding til hold og booking af behandlinger hos Maja kan foretages på www.aktivkrop.nu. For spørgsmål kontakt info@aktivkrop.nu eller tlf. 21416138.

Maja Giver arbejder ud fra i behandlingskonceptet ’Be Activated’, som ser på kroppen i en sammenhæng og tager udgangspunkt i kompensationsmønstre. Maja behandler den egentlige årsag fremfor symptomer, for bedre og mere vedvarende resultater.

Læs mere om Golfklinik Silkeborg og Aktiv Krop på klubbens hjemmeside her https://srgolf.dk/pro-center/golfklinik/ og byd Maja hjerteligt velkommen.