NYE RANGEBOLDE

 In Baneinfo

– Pas på greenkeeperne!

Det er forår og tid til at komme på drivingrangen. Med hjælp fra to af klubbens gode sponsorer har vi udskiftet range bolde i Silkeborg til nye 2-piece bolde. Overfladen på de nye 2-piece bolde minder mere om rigtige golfbolde, men slår efter sigende 10-15% kortere end dem du bruger på golfbanen.

Det satte vi os for at teste i denne video, som kostede både buler og blå mærker til chefgreenkeeper Stig Helms Petersen for enden af driving rangen…

Bilernes Hus er ny sponsor på range boldene i Silkeborg, sammen med Kjellerup VVS som i år har suppleret sit boldsponsorat med logo på golfbolde i Ry også.

Tak til begge sponsorer, og alle klubbens øvrige sponsorer, som medvirker til at holde en høj standard på klubbens faciliteter.

Støt klubbens sponsorer – de støtter os. Også med gode tilbud til klubbens medlemmer, som bl.a. kan nyde godt af forårsaktuelle medlemstilbud på hjulskift og fliserens – se medlemsfordele her: https://srgolf.dk/klubben/medlemskab/medlemsfordele/

God forårssæson til alle. Og pas nu godt på vores greenkeepere, imens de passer godt på din golfbane.