HomeSøg DK EN
Home
Søg
DK EN

Brugernavn:

Password:


Klubturneringer - resultater og referater 2018

 

OBH Nordica Åbningsturnering by Toft

 

De sidste par måneders "trælse" golfvejr har gjort, at alle længtes efter at sommerbanen skulle åbne - og at vejret skulle blive bedre.

 

Man må sige at begge dele til fulde blev opfyldt, da der søndag den 8. april blev spillet Åbningsturnering.

 

Vejret var selvfølgelig ikke til at forudse, men med rekordtilmelding på 200 spillere og en venteliste var det tydeligt, at ventetiden har været lang.

 

Da vejrguderne tilmed sørgede for sol og sommerlige temperaturer var forudsætningerne for en god dag i golfklubben på plads - og det fik de mange spillere da også, selv om ikke alle var helt tilfredse med deres score.

 

Mon ikke vi er mange der trænger til at få banket lidt vinterrust af køllerne - og måske frekventere vore trænere! 

 

Som sædvanlig var spillerne delt op i formiddags- og eftermiddagshold med 100 på hver starttid. De senere år har skillelinjen mellem formiddag og eftermiddag for herrerne ligger på hcp. 18, men i år var der mange spillere med lavt hcp, så det blev hcp 15,3 der delte grupperne.

 

Selv om vi var mange på banen gled spillet fint, og alle var rundt på omkring 4½ time - selv om der var lidt ventetid nogle steder, som her på hul Syd 8.

 

 

BambiI øvrigt var der andre på banen end spillerne, da vores 'trofaste' rådyg besøgte os på runden.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Som sædvanlig var Toft præmiesponsor i herrerækkerne og Nærmest flaget, mens vi igen i år havde fået præmier til damerækkerne fra en af DGU's sponsorer OBH Nordica.

 

Nærmest flaget formiddag:

 

Syd 1 = Bo Østergaard med 4,21 m

Syd 7 = Anders Hornebo med 2,92 m

Øst 2 = Kim Ebbesen med 2,86 m

Øst 5 = Curt Rasmussen med 1,99 m

 

Dame B-rækken:

 

1. Helene Louise Mogensen med 40 point

2. Vivi Skyum Christensen med 32 point

3. Birthe Pingel med 29 point

4. Marie Louise Jespersen med 28 point

 

Herre C-rækken:

 

1. Benny F. Riis med 36 point

2. Finn Kristensen med 34 point

3. Freddy Pingel med 32 point

4. Thomas Høeg Olesen med 31 point

5. Mogens Søndergaard Jensen med 31 point

6. Kurt Nymark med 31 point

 

Herre D-rækken:

 

1. Kasper Dam med 41 point

2. Michael Dam Hansen med 36 point

3. Villy Steinicke med 34 point

4. Peter Sejling Bitch med 33 point

5. Kent Bo Lauridsen med 33 point

6. Ejgil Kjær med 32 point

 

 

Nærmest flaget eftermiddag:

 

Syd 1 = Torben Grønlund med 1,39 m

Syd 7 = Maj-Britt Facius med 1,08 m

Øst 2 = Rasmus Rolighed med 0,72 m

Øst 5 = Benny Eriksen med 2,50 m

 

Dame A-rækken:

 

1. Sophie Colding med 39 point

2. Maj-Britt Facius med 39 point

3. Else Kobow med 39 point

4. Karen Marie Christoffersen med 36 point

 

Herre A-rækken:

 

1. Jack Agerskov med 38 point

2. Søren Bredsgaard Hjort med 37 point

3. Henrik Nyehuus med 37 point

4. Lars With med 36 point

5. Jan Chalmer Rasmussen med 36 point

6. Oliver Resen Holm med 36 point

 

Herre B-rækken:

 

1. Søren Stougaard med 36 point

2. Claus Draxbek med 35 point

3. Pete Christensen med 35 point

4. Allan Gjerulff med 35 point

5. Carsten Olesen med 34 point

6. Troels Damgaard Bendtsen med 34 point

 

 

Dermed fik vi skudt 'Klubturneringer 2018' godt i gang og de næste tilbud til medlemmerne er:

 

* Pinseturneringen søndag den 20. maj

 

* Ry-der Cup søndag den 27. maj

 

* Ægteparturneringen lørdag den 9. juni

 

Støt om om disse arrangementer og tilmeld dig i Golfbox. Husk alle kan deltage uanset handicap!

 

Turneringsudvalget

Mogens Jespersen